Hoppa till innehåll

ÖPPET TIS–SÖN 11–17

AVVIKANDE ÖPPETTIDER: 16 jan öppet 11–15 | 17–22 jan STÄNGT

Poesi i barn- & ungdomslitteraturen med Kristina Sigunsdotter

1 februari 2026

Författaren och poeten Kristina Sigunsdotter möter Art Notes chefredaktör Karolina Modig för ett samtal om poesins roll i barn- och ungdomslitteraturen.

Svartvitt porträtt av Kristina Sigunsdotter.
Fotograf: Karin Christiansson

Författaren och poeten Kristina Sigunsdotter möter Art Notes chefredaktör Karolina Modig för ett samtal om poesins roll i barn- och ungdomslitteraturen.

Sigunsdotter, känd för böcker som Humlan Hanssons hemligheter och Landet som inte längre finns, har gjort det till sin konst att ge röst åt barns och ungas inre världar – med ett språk som både sårar och tröstar, leker och längtar. I samtalet diskuteras hur poesin kan öppna dörrar till det svårfångade: känslor, drömmar, existentiella frågor – och varför just barnboken ibland är den mest poetiska formen av alla.

Information

Programpunkten ingår i biljetten till Muserna som inspirerade och utmanade Picasso. Programmet har begränsat antal platser.


 

Söndag 1 februari kl. 13:00.

Artipelags direktbuss avgår i båda riktningarna mellan Stockholm city och Artipelag – en smidig resa utan byten eller bilköer. Bussen avgår från Kungsbron 13-Artipelag kl. 10:45 samt Artipelag-Kungsbron 13 kl. 15:15.

Läs mer och boka biljett här.