Aktivitet

Pollineringsjunta

Med konstnären Malin Lobell. Ur programmet När skogen ler tillbaka

23 maj 2026

program-pollineringsjunta-2026

Tid & plats

Lördag 23 maj kl. 13–15

Aktiviteten inleds i artistrummet.

Bra att veta

Aktiviteten sker huvudsakligen utomhus – tänk på att klä er efter väder. Lämplig från 6 år.

Kostnad

150 SEK (gratis för barn under 18).

Begränsat antal.Fika och material ingår.

För nästa vår

Välkommen på en workshop för stora och små där vi skapar framtida pollineringsverktyg som fingerhumlan, bi-handsken och pollenstrumpor. Aktiviteten leds av konstnären Malin Lobell som lär oss att tillverka våra egna verktyg som vi sedan prövar ute i naturen.

program-pollineringsjunta-03-2026
program-pollineringsjunta-02-2026

Om aktiviteten

Vi förbereder oss för nästa vår –då humlor, bin, steklar och andra småkryp kanske inte vaknar.Vi förbereder ossför nästa vårdå knoppar brister.

Under workshopen skapar vi framtida pollineringsverktyg som fingerhumlan, bi-handsken och pollenstrumpor. Med dessa ger vi oss sedan ut i naturen runt Artipelag, där vi i en gemensam pollineringsceremoni försöker bistå pollinerarna i deras arbete.

Programmet består av två delar: först en workshop inomhus där vi tillverkar våra verktyg, därefter en gemensam vandring ut i landskapet där vi prövar dem i praktiken.

Aktiviteten sker huvudsakligen utomhus – tänk på att klä er efter väder. Fika och material ingår.

Information

När skogen ler tillbaka

Programpunkter

Pollineringsjunta

Med konstnären Malin LobellLördag 23 maj

Vi tillverkar framtida pollineringsverktyg — fingerhumlan, bi-handsken och pollenstrumpor — och tar dem med ut i naturen runt Artipelag, där vi tillsammans försöker bistå pollinerarna i deras arbete.

Vandring med Växtkroki

Med konstnären Malin LobellOnsdag 8 juli

Med papper och ritkol — ett av de äldsta konstnärliga materialen — stannar vi vid platser i landskapet för att iaktta, smaka, lukta och teckna det vi möter.

Träden talar

Ljudvandring med ljudkonstnären Jenny SunessonOnsdag 15 juli

Vi låter sinnena vägledas av platsens ljud — vandrar, lyssnar och närmar oss varje träd som en egen individ. Eftermiddagen avslutas i ett gemensamt ljudande och en te-ceremoni med smaker hämtade från platsens egna växter.

Workshop: Svamparnas mångfald och pigmenteringsprocesser

Med konstnären och biologen Amanda SelinderLördag 26 september

En heldag i svamparnas värld. Vi inleder med en vandring runt Artipelag för att undersöka områdets svampar — vilka som syns, vilka som gömmer sig, och vad de berättar om platsen. Efter vandringen experimenterar vi med textilfärgning genom de pigment svamparna producerar.